347

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
347 во разни календари
Грегоријански календар347
CCCXLVII
Ab urbe condita1100
Асирски календар5097
Балиски календар268–269
Бенгалски календар−246
Берберски календар1297
Будистички календар891
Бурмански календар−291
Византиски календар5855–5856
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3043 или 2983
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3044 или 2984
Коптски календар63–64
Етиопски календар339–340
Еврејски календар4107–4108
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера403–404
 - Сачка ера268–269
 - Кали-југа3447–3448
Холоценски календар10347
Ирански календар275 п.п. – 274 п.п.
Исламски календар283 п.х. – 282 п.х.
Јавански календар228–229
Јулијански календар347
CCCXLVII
Корејски календар2680
Мингуо-календар1565 пред Р. Кина
民前1565年
Нанакшахи−1121
Селевкидски календар658/659 г.г.
Тајландски сончев календар889–890
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
473 или 92 или −680
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
474 или 93 или −679

347 (CCCXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 347 година од новата ера, 347. од првиот милениум, 47. од IV век и осма од 340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5855 и 5856 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5097 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4107 и 4108 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1100.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 347 година се протега во 2983 и 2984, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3043 и 3044 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 890. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 283 и 282 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 347 на Ризницата ?