Прејди на содржината

351

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
351 во разни календари
Грегоријански календар351
CCCLI
Ab urbe condita1104
Асирски календар5101
Балиски календар272–273
Бенгалски календар−242
Берберски календар1301
Будистички календар895
Бурмански календар−287
Византиски календар5859–5860
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3047 или 2987
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3048 или 2988
Коптски календар67–68
Етиопски календар343–344
Еврејски календар4111–4112
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера407–408
 - Сачка ера272–273
 - Кали-југа3451–3452
Холоценски календар10351
Ирански календар271 п.п. – 270 п.п.
Исламски календар279 п.х. – 278 п.х.
Јавански календар233–234
Јулијански календар351
CCCLI
Корејски календар2684
Мингуо-календар1561 пред Р. Кина
民前1561年
Нанакшахи−1117
Селевкидски календар662/663 г.г.
Тајландски сончев календар893–894
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
477 или 96 или −676
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
478 или 97 или −675

351 (CCCLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 351 година од новата ера, 351. од првиот милениум, 51. од IV век и втора од 350-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5859 и 5860 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5101 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4111 и 4112 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1104.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 351 година се протега во 2987 и 2988, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3047 и 3048 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 894. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 279 и 278 година пред хиџра.

Починале

[уреди | уреди извор]