379

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
379 г.  во други календари
Грегоријански календар 379
CCCLXXIX
Ab urbe condita 1132
Асирски календар 5129
Бахајски календар -1465–-1464
Бенгалски календар -214
Берберски календар 1329
Будистички календар 923
Бурмански календар -259
Византиски календар 5887–5888
Еврејски календар 4139–4140
Ерменски календар
Етиопски календар 371-372
Ирански календар 243 п.с. – 242 п.с.
Исламски календар 251 пред хиџра – 249 пред хиџра
Јулијански календар 379    CCCLXXIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3015/3075)
— до —
己卯年月日
(3016/3076)
Коптски календар 95–96
Корејски календар 2712
Календар Мингуо 1533 пред РК
民前1533年
Селевкидски календар 690–691
Тајландски сончев календар 922
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 435–436
 - Шака самват 301–302
 - Кали југа 3480–3481
Холоценски календар 10379
Џуче-календар нема (пред 1912)

379 (CCCLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 379. година од новата ера, 379. од првиот милениум, 79. од 4 век и последна од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5887 и 5888 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5129 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4139 и 4140 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1132.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 379. година се протега во 3015 и 3016, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3075 и 3076 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 922. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 251 и 249 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]