387

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
387 г.  во други календари
Грегоријански календар 387
CCCLXXXVII
Ab urbe condita 1140
Асирски календар 5137
Бахајски календар -1457–-1456
Бенгалски календар -206
Берберски календар 1337
Будистички календар 931
Бурмански календар -251
Византиски календар 5895–5896
Еврејски календар 4147–4148
Ерменски календар
Етиопски календар 379-380
Ирански календар 235 п.с. – 234 п.с.
Исламски календар 242 пред хиџра – 241 пред хиџра
Јулијански календар 387    CCCLXXXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(3023/3083)
— до —
丁亥年月日
(3024/3084)
Коптски календар 103–104
Корејски календар 2720
Календар Мингуо 1525 пред РК
民前1525年
Селевкидски календар 698–699
Тајландски сончев календар 930
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 443–444
 - Шака самват 309–310
 - Кали југа 3488–3489
Холоценски календар 10387
Џуче-календар нема (пред 1912)

387 (CCCLXXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 387. година од новата ера, 387. од првиот милениум, 87. од 4 век и осма од 380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5895 и 5896 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5137 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4147 и 4148 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1140.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 387. година се протега во 3023 и 3024, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3083 и 3084 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 930. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 242 и 241 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]