324

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
324 г.  во други календари
Грегоријански календар 324
CCCXXIV
Ab urbe condita 1077
Асирски календар 5074
Бахајски календар -1520–-1519
Бенгалски календар -269
Берберски календар 1274
Будистички календар 868
Бурмански календар -314
Византиски календар 5832–5833
Еврејски календар 4084–4085
Ерменски календар
Етиопски календар 316-317
Ирански календар 298 п.с. – 297 п.с.
Исламски календар 307 пред хиџра – 306 пред хиџра
Јулијански календар 324    CCCXXIV
Кинески календар 癸未年月日
(2960/3020)
— до —
甲申年月日
(2961/3021)
Коптски календар 40–41
Корејски календар 2657
Календар Мингуо 1588 пред РК
民前1588年
Селевкидски календар 635–636
Тајландски сончев календар 867
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 380–381
 - Шака самват 246–247
 - Кали југа 3425–3426
Холоценски календар 10324
Џуче-календар нема (пред 1912)

324 (CCCXXIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 324. година од новата ера, 324. од првиот милениум, 24. од 4 век и петта од 320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5832 и 5833 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5074 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4084 и 4085 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1077.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 324. година се протега во 2960 и 2961, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3020 и 3021 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 867. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 307 и 306 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]