352

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
352 во разни календари
Грегоријански календар352
CCCLII
Ab urbe condita1105
Асирски календар5102
Балиски календар273–274
Бенгалски календар−241
Берберски календар1302
Будистички календар896
Бурмански календар−286
Византиски календар5860–5861
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3048 или 2988
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3049 или 2989
Коптски календар68–69
Етиопски календар344–345
Еврејски календар4112–4113
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера408–409
 - Сачка ера273–274
 - Кали-југа3452–3453
Холоценски календар10352
Ирански календар270 п.п. – 269 п.п.
Исламски календар278 п.х. – 277 п.х.
Јавански календар234–235
Јулијански календар352
CCCLII
Корејски календар2685
Мингуо-календар1560 пред Р. Кина
民前1560年
Нанакшахи−1116
Селевкидски календар663/664 г.г.
Тајландски сончев календар894–895
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
478 или 97 или −675
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
479 или 98 или −674

352 (CCCLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 352 година од новата ера, 352. од првиот милениум, 52. од IV век и трета од 350-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5860 и 5861 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5102 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4112 и 4113 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1105.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 352 година се протега во 2988 и 2989, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3048 и 3049 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 895. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 278 и 277 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]