336

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
336 во разни календари
Грегоријански календар336
CCCXXXVI
Ab urbe condita1089
Асирски календар5086
Балиски календар257–258
Бенгалски календар−257
Берберски календар1286
Будистички календар880
Бурмански календар−302
Византиски календар5844–5845
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3032 или 2972
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3033 или 2973
Коптски календар52–53
Етиопски календар328–329
Еврејски календар4096–4097
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера392–393
 - Сачка ера257–258
 - Кали-југа3436–3437
Холоценски календар10336
Ирански календар286 п.п. – 285 п.п.
Исламски календар295 п.х. – 294 п.х.
Јавански календар217–218
Јулијански календар336
CCCXXXVI
Корејски календар2669
Мингуо-календар1576 пред Р. Кина
民前1576年
Нанакшахи−1132
Селевкидски календар647/648 г.г.
Тајландски сончев календар878–879
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
462 или 81 или −691
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
463 или 82 или −690

336 (CCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 336 година од новата ера, 336. од првиот милениум, 36. од IV век и седма од 330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5844 и 5845 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5086 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4096 и 4097 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1089.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 336 година се протега во 2972 и 2973, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3032 и 3033 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 879. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 295 и 294 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]