375

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
375 г.  во други календари
Грегоријански календар 375
CCCLXXV
Ab urbe condita 1128
Асирски календар 5125
Бахајски календар -1469–-1468
Бенгалски календар -218
Берберски календар 1325
Будистички календар 919
Бурмански календар -263
Византиски календар 5883–5884
Еврејски календар 4135–4136
Ерменски календар
Етиопски календар 367-368
Ирански календар 247 п.с. – 246 п.с.
Исламски календар 255 пред хиџра – 254 пред хиџра
Јулијански календар 375    CCCLXXV
Кинески календар 甲戌年月日
(3011/3071)
— до —
乙亥年月日
(3012/3072)
Коптски календар 91–92
Корејски календар 2708
Календар Мингуо 1537 пред РК
民前1537年
Селевкидски календар 686–687
Тајландски сончев календар 918
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 431–432
 - Шака самват 297–298
 - Кали југа 3476–3477
Холоценски календар 10375
Џуче-календар нема (пред 1912)

375 (CCCLXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 375. година од новата ера, 375. од првиот милениум, 75. од 4 век и шеста од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5883 и 5884 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5125 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4135 и 4136 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1128.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 375. година се протега во 3011 и 3012, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3071 и 3072 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 918. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 255 и 254 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]