Прејди на содржината

318

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
318 во разни календари
Грегоријански календар318
CCCXVIII
Ab urbe condita1071
Асирски календар5068
Балиски календар239–240
Бенгалски календар−275
Берберски календар1268
Будистички календар862
Бурмански календар−320
Византиски календар5826–5827
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3014 или 2954
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3015 или 2955
Коптски календар34–35
Етиопски календар310–311
Еврејски календар4078–4079
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера374–375
 - Сачка ера239–240
 - Кали-југа3418–3419
Холоценски календар10318
Ирански календар304 п.п. – 303 п.п.
Исламски календар313 п.х. – 312 п.х.
Јавански календар199–200
Јулијански календар318
CCCXVIII
Корејски календар2651
Мингуо-календар1594 пред Р. Кина
民前1594年
Нанакшахи−1150
Селевкидски календар629/630 г.г.
Тајландски сончев календар860–861
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
444 или 63 или −709
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
445 или 64 или −708

318 (CCCXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 318 година од новата ера, 318. од првиот милениум, 18. од IV век и деветта од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5826 и 5827 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5068 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4078 и 4079 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1071.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 318 година се протега во 2954 и 2955, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3014 и 3015 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 861. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 313 и 312 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 318 на Ризницата ?