303

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
303 г.  во други календари
Грегоријански календар 303
CCCIII
Ab urbe condita 1056
Асирски календар 5053
Бахајски календар -1541–-1540
Бенгалски календар -290
Берберски календар 1253
Будистички календар 847
Бурмански календар -335
Византиски календар 5811–5812
Еврејски календар 4063–4064
Ерменски календар
Етиопски календар 295-296
Ирански календар 319 п.с. – 318 п.с.
Исламски календар 329 пред хиџра – 328 пред хиџра
Јулијански календар 303    CCCIII
Кинески календар 壬戌年月日
(2939/2999)
— до —
癸亥年月日
(2940/3000)
Коптски календар 19–20
Корејски календар 2636
Календар Мингуо 1609 пред РК
民前1609年
Селевкидски календар 614–615
Тајландски сончев календар 846
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 359–360
 - Шака самват 225–226
 - Кали југа 3404–3405
Холоценски календар 10303
Џуче-календар нема (пред 1912)

303 (CCCIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 303. година од новата ера, 303. од првиот милениум, 3. од 4 век и четвртта од 300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5811 и 5812 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5053 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4063 и 4064 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1056.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 303. година се протега во 2939 и 2940, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2999 и 3000 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 846. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 329 и 328 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]