Прејди на содржината

398

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
398 во разни календари
Грегоријански календар398
CCCXCVIII
Ab urbe condita1151
Асирски календар5148
Балиски календар319–320
Бенгалски календар−195
Берберски календар1348
Будистички календар942
Бурмански календар−240
Византиски календар5906–5907
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3094 или 3034
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3095 или 3035
Коптски календар114–115
Етиопски календар390–391
Еврејски календар4158–4159
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера454–455
 - Сачка ера319–320
 - Кали-југа3498–3499
Холоценски календар10398
Ирански календар224 п.п. – 223 п.п.
Исламски календар231 п.х. – 230 п.х.
Јавански календар281–282
Јулијански календар398
CCCXCVIII
Корејски календар2731
Мингуо-календар1514 пред Р. Кина
民前1514年
Нанакшахи−1070
Селевкидски календар709/710 г.г.
Тајландски сончев календар940–941
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
524 или 143 или −629
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
525 или 144 или −628

398 (CCCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 398 година од новата ера, 398. од првиот милениум, 98. од IV век и деветта од 390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5906 и 5907 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5148 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4158 и 4159 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1151.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 398 година се протега во 3034 и 3035, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3094 и 3095 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 941. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 231 и 230 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]