328

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
328 г.  во други календари
Грегоријански календар 328
CCCXXVIII
Ab urbe condita 1081
Асирски календар 5078
Бахајски календар -1516–-1515
Бенгалски календар -265
Берберски календар 1278
Будистички календар 872
Бурмански календар -310
Византиски календар 5836–5837
Еврејски календар 4088–4089
Ерменски календар
Етиопски календар 320-321
Ирански календар 294 п.с. – 293 п.с.
Исламски календар 303 пред хиџра – 302 пред хиџра
Јулијански календар 328    CCCXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(2964/3024)
— до —
戊子年月日
(2965/3025)
Коптски календар 44–45
Корејски календар 2661
Календар Мингуо 1584 пред РК
民前1584年
Селевкидски календар 639–640
Тајландски сончев календар 871
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 384–385
 - Шака самват 250–251
 - Кали југа 3429–3430
Холоценски календар 10328
Џуче-календар нема (пред 1912)

328 (CCCXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 328. година од новата ера, 328. од првиот милениум, 28. од 4 век и деветта од 320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5836 и 5837 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5078 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4088 и 4089 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1081.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 328. година се протега во 2964 и 2965, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3024 и 3025 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 871. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 303 и 302 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]