314

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
314 г.  во други календари
Грегоријански календар 314
CCCXIV
Ab urbe condita 1067
Асирски календар 5064
Бахајски календар -1530–-1529
Бенгалски календар -279
Берберски календар 1264
Будистички календар 858
Бурмански календар -324
Византиски календар 5822–5823
Еврејски календар 4074–4075
Ерменски календар
Етиопски календар 306-307
Ирански календар 308 п.с. – 307 п.с.
Исламски календар 318 пред хиџра – 316 пред хиџра
Јулијански календар 314    CCCXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(2950/3010)
— до —
甲戌年月日
(2951/3011)
Коптски календар 30–31
Корејски календар 2647
Календар Мингуо 1598 пред РК
民前1598年
Селевкидски календар 625–626
Тајландски сончев календар 857
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 370–371
 - Шака самват 236–237
 - Кали југа 3415–3416
Холоценски календар 10314
Џуче-календар нема (пред 1912)

314 (CCCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 314. година од новата ера, 314. од првиот милениум, 14. од 4 век и петта од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5822 и 5823 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5064 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4074 и 4075 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1067.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 314. година се протега во 2950 и 2951, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3010 и 3011 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 857. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 318 и 316 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]