322

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
322 г.  во други календари
Грегоријански календар 322
CCCXXII
Ab urbe condita 1075
Асирски календар 5072
Бахајски календар -1522–-1521
Бенгалски календар -271
Берберски календар 1272
Будистички календар 866
Бурмански календар -316
Византиски календар 5830–5831
Еврејски календар 4082–4083
Ерменски календар
Етиопски календар 314-315
Ирански календар 300 п.с. – 299 п.с.
Исламски календар 309 пред хиџра – 308 пред хиџра
Јулијански календар 322    CCCXXII
Кинески календар 辛巳年月日
(2958/3018)
— до —
壬午年月日
(2959/3019)
Коптски календар 38–39
Корејски календар 2655
Календар Мингуо 1590 пред РК
民前1590年
Селевкидски календар 633–634
Тајландски сончев календар 865
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 378–379
 - Шака самват 244–245
 - Кали југа 3423–3424
Холоценски календар 10322
Џуче-календар нема (пред 1912)

322 (CCCXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 322. година од новата ера, 322. од првиот милениум, 22. од 4 век и трета од 320-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5830 и 5831 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5072 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4082 и 4083 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1075.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 322. година се протега во 2958 и 2959, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3018 и 3019 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 865. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 309 и 308 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]