360

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
360 г.  во други календари
Грегоријански календар 360
CCCLX
Ab urbe condita 1113
Асирски календар 5110
Бахајски календар -1484–-1483
Бенгалски календар -233
Берберски календар 1310
Будистички календар 904
Бурмански календар -278
Византиски календар 5868–5869
Еврејски календар 4120–4121
Ерменски календар
Етиопски календар 352-353
Ирански календар 262 п.с. – 261 п.с.
Исламски календар 270 пред хиџра – 269 пред хиџра
Јулијански календар 360    CCCLX
Кинески календар 己未年月日
(2996/3056)
— до —
庚申年月日
(2997/3057)
Коптски календар 76–77
Корејски календар 2693
Календар Мингуо 1552 пред РК
民前1552年
Селевкидски календар 671–672
Тајландски сончев календар 903
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 416–417
 - Шака самват 282–283
 - Кали југа 3461–3462
Холоценски календар 10360
Џуче-календар нема (пред 1912)

360 (CCCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 360. година од новата ера, 360. од првиот милениум, 60. од 4 век и прва од 360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5868 и 5869 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5110 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4120 и 4121 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1113.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 360. година се протега во 2996 и 2997, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3056 и 3057 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 903. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 270 и 269 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]