312

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
312 г.  во други календари
Грегоријански календар 312
CCCXII
Ab urbe condita 1065
Асирски календар 5062
Бахајски календар -1532–-1531
Бенгалски календар -281
Берберски календар 1262
Будистички календар 856
Бурмански календар -326
Византиски календар 5820–5821
Еврејски календар 4072–4073
Ерменски календар нема
Етиопски календар 304–305
Игбо-календар
 - Нри-Игбо -688–-687
Ирански календар 310 п.с. – 309 п.с.
Исламски календар 320 пред хиџра – 319 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 312    CCCXII
Кинески календар 辛未年月日
(2948/3008)
— до —
壬申年月日
(2949/3009)
Коптски календар 28–29
Корејски календар 2645
Календар Мингуо 1600 пред РК
民前1600年
Селевкидски календар 623–624
Тајландски сончев календар 855
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 368–369
 - Шака самват 234–235
 - Кали југа 3413–3414
Француски револуционерен календар
-1480–-1479
Холоценски календар 10312
Џуче-календар нема (пред 1912)

312 (CCCXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 312. година од новата ера, 312. од првиот милениум, 12. од 4 век и трета од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5820 и 5821 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5062 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4072 и 4073 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1065.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 312. година се протега во 2948 и 2949, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3008 и 3009 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 855. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 320 и 319 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]