344

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
344 г.  во други календари
Грегоријански календар 344
CCCXLIV
Ab urbe condita 1097
Асирски календар 5094
Бахајски календар -1500–-1499
Бенгалски календар -249
Берберски календар 1294
Будистички календар 888
Бурмански календар -294
Византиски календар 5852–5853
Еврејски календар 4104–4105
Ерменски календар
Етиопски календар 336-337
Ирански календар 278 п.с. – 277 п.с.
Исламски календар 287 пред хиџра – 286 пред хиџра
Јулијански календар 344    CCCXLIV
Кинески календар 癸卯年月日
(2980/3040)
— до —
甲辰年月日
(2981/3041)
Коптски календар 60–61
Корејски календар 2677
Календар Мингуо 1568 пред РК
民前1568年
Селевкидски календар 655–656
Тајландски сончев календар 887
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 400–401
 - Шака самват 266–267
 - Кали југа 3445–3446
Холоценски календар 10344
Џуче-календар нема (пред 1912)

344 (CCCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 344. година од новата ера, 344. од првиот милениум, 44. од 4 век и петта од 340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5852 и 5853 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5094 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4104 и 4105 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1097.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 344. година се протега во 2980 и 2981, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3040 и 3041 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 887. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 287 и 286 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]