Прејди на содржината

331

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
331 во разни календари
Грегоријански календар331
CCCXXXI
Ab urbe condita1084
Асирски календар5081
Балиски календар252–253
Бенгалски календар−262
Берберски календар1281
Будистички календар875
Бурмански календар−307
Византиски календар5839–5840
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
3027 или 2967
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
3028 или 2968
Коптски календар47–48
Етиопски календар323–324
Еврејски календар4091–4092
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера387–388
 - Сачка ера252–253
 - Кали-југа3431–3432
Холоценски календар10331
Ирански календар291 п.п. – 290 п.п.
Исламски календар300 п.х. – 299 п.х.
Јавански календар212–213
Јулијански календар331
CCCXXXI
Корејски календар2664
Мингуо-календар1581 пред Р. Кина
民前1581年
Нанакшахи−1137
Селевкидски календар642/643 г.г.
Тајландски сончев календар873–874
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
457 или 76 или −696
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
458 или 77 или −695

331 (CCCXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 331 година од новата ера, 331. од првиот милениум, 31. од IV век и втора од 330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5839 и 5840 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5081 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4091 и 4092 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1084.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 331 година се протега во 2967 и 2968, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3027 и 3028 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 874. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 300 и 299 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]