341

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
341 г.  во други календари
Грегоријански календар 341
CCCXLI
Ab urbe condita 1094
Асирски календар 5091
Бахајски календар -1503–-1502
Бенгалски календар -252
Берберски календар 1291
Будистички календар 885
Бурмански календар -297
Византиски календар 5849–5850
Еврејски календар 4101–4102
Ерменски календар
Етиопски календар 333-334
Ирански календар 281 п.с. – 280 п.с.
Исламски календар 290 пред хиџра – 289 пред хиџра
Јулијански календар 341    CCCXLI
Кинески календар 庚子年月日
(2977/3037)
— до —
辛丑年月日
(2978/3038)
Коптски календар 57–58
Корејски календар 2674
Календар Мингуо 1571 пред РК
民前1571年
Селевкидски календар 652–653
Тајландски сончев календар 884
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 397–398
 - Шака самват 263–264
 - Кали југа 3442–3443
Холоценски календар 10341
Џуче-календар нема (пред 1912)

341 (CCCXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 341. година од новата ера, 341. од првиот милениум, 41. од 4 век и втора од 340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5849 и 5850 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5091 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4101 и 4102 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1094.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 341. година се протега во 2977 и 2978, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3037 и 3038 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 884. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 290 и 289 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]