Прејди на содржината

310

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
310 во разни календари
Грегоријански календар310
CCCX
Ab urbe condita1063
Асирски календар5060
Балиски календар231–232
Бенгалски календар−283
Берберски календар1260
Будистички календар854
Бурмански календар−328
Византиски календар5818–5819
Кинески календар己巳(зем. змија)
3006 или 2946
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
3007 или 2947
Коптски календар26–27
Етиопски календар302–303
Еврејски календар4070–4071
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера366–367
 - Сачка ера231–232
 - Кали-југа3410–3411
Холоценски календар10310
Ирански календар312 п.п. – 311 п.п.
Исламски календар322 п.х. – 321 п.х.
Јавански календар190–191
Јулијански календар310
CCCX
Корејски календар2643
Мингуо-календар1602 пред Р. Кина
民前1602年
Нанакшахи−1158
Селевкидски календар621/622 г.г.
Тајландски сончев календар852–853
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
436 или 55 или −717
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
437 или 56 или −716

310 (CCCX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 310 година од новата ера, 310. од првиот милениум, 10. од IV век и прва од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5818 и 5819 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5060 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4070 и 4071 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1063.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 310 година се протега во 2946 и 2947, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3006 и 3007 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 853. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 322 и 321 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 310 на Ризницата ?