349

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
349 г.  во други календари
Грегоријански календар 349
CCCXLIX
Ab urbe condita 1102
Асирски календар 5099
Бахајски календар -1495–-1494
Бенгалски календар -244
Берберски календар 1299
Будистички календар 893
Бурмански календар -289
Византиски календар 5857–5858
Еврејски календар 4109–4110
Ерменски календар
Етиопски календар 341-342
Ирански календар 273 п.с. – 272 п.с.
Исламски календар 281 пред хиџра – 280 пред хиџра
Јулијански календар 349    CCCXLIX
Кинески календар 戊申年月日
(2985/3045)
— до —
己酉年月日
(2986/3046)
Коптски календар 65–66
Корејски календар 2682
Календар Мингуо 1563 пред РК
民前1563年
Селевкидски календар 660–661
Тајландски сончев календар 892
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 405–406
 - Шака самват 271–272
 - Кали југа 3450–3451
Холоценски календар 10349
Џуче-календар нема (пред 1912)

349 (CCCXLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 349. година од новата ера, 349. од првиот милениум, 49. од 4 век и последна од 340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5857 и 5858 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5099 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4109 и 4110 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1102.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 349. година се протега во 2985 и 2986, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3045 и 3046 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 892. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 281 и 280 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]