394

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
394 г.  во други календари
Грегоријански календар 394
CCCXCIV
Ab urbe condita 1147
Асирски календар 5144
Бахајски календар -1450–-1449
Бенгалски календар -199
Берберски календар 1344
Будистички календар 938
Бурмански календар -244
Византиски календар 5902–5903
Еврејски календар 4154–4155
Ерменски календар
Етиопски календар 386-387
Ирански календар 228 п.с. – 227 п.с.
Исламски календар 235 пред хиџра – 234 пред хиџра
Јулијански календар 394    CCCXCIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3030/3090)
— до —
甲午年月日
(3031/3091)
Коптски календар 110–111
Корејски календар 2727
Календар Мингуо 1518 пред РК
民前1518年
Селевкидски календар 705–706
Тајландски сончев календар 937
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 450–451
 - Шака самват 316–317
 - Кали југа 3495–3496
Холоценски календар 10394
Џуче-календар нема (пред 1912)

394 (CCCXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 394. година од новата ера, 394. од првиот милениум, 94. од 4 век и петта од 390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5902 и 5903 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5144 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4154 и 4155 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1147.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 394. година се протега во 3030 и 3031, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3090 и 3091 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 937. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 235 и 234 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]