309

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
309 г.  во други календари
Грегоријански календар 309
CCCIX
Ab urbe condita 1062
Асирски календар 5059
Бахајски календар -1535–-1534
Бенгалски календар -284
Берберски календар 1259
Будистички календар 853
Бурмански календар -329
Византиски календар 5817–5818
Еврејски календар 4069–4070
Ерменски календар
Етиопски календар 301-302
Ирански календар 313 п.с. – 312 п.с.
Исламски календар 323 пред хиџра – 322 пред хиџра
Јулијански календар 309    CCCIX
Кинески календар 戊辰年月日
(2945/3005)
— до —
己巳年月日
(2946/3006)
Коптски календар 25–26
Корејски календар 2642
Календар Мингуо 1603 пред РК
民前1603年
Селевкидски календар 620–621
Тајландски сончев календар 852
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 365–366
 - Шака самват 231–232
 - Кали југа 3410–3411
Холоценски календар 10309
Џуче-календар нема (пред 1912)

309 (CCCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 309. година од новата ера, 309. од првиот милениум, 9. од 4 век и последна од 300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5817 и 5818 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5059 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4069 и 4070 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1062.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 309. година се протега во 2945 и 2946, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3005 и 3006 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 852. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 323 и 322 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]