374

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
374 во разни календари
Грегоријански календар374
CCCLXXIV
Ab urbe condita1127
Асирски календар5124
Балиски календар295–296
Бенгалски календар−219
Берберски календар1324
Будистички календар918
Бурмански календар−264
Византиски календар5882–5883
Кинески календар癸酉(вод. петел)
3070 или 3010
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
3071 или 3011
Коптски календар90–91
Етиопски календар366–367
Еврејски календар4134–4135
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера430–431
 - Сачка ера295–296
 - Кали-југа3474–3475
Холоценски календар10374
Ирански календар248 п.п. – 247 п.п.
Исламски календар256 п.х. – 255 п.х.
Јавански календар256–257
Јулијански календар374
CCCLXXIV
Корејски календар2707
Мингуо-календар1538 пред Р. Кина
民前1538年
Нанакшахи−1094
Селевкидски календар685/686 г.г.
Тајландски сончев календар916–917
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
500 или 119 или −653
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
501 или 120 или −652

374 (CCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 374 година од новата ера, 374. од првиот милениум, 74. од IV век и петта од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5882 и 5883 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5124 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4134 и 4135 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1127.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 374 година се протега во 3010 и 3011, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3070 и 3071 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 917. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 256 и 255 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]