307

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
307 во разни календари
Грегоријански календар307
CCCVII
Ab urbe condita1060
Асирски календар5057
Балиски календар228–229
Бенгалски календар−286
Берберски календар1257
Будистички календар851
Бурмански календар−331
Византиски календар5815–5816
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3003 или 2943
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3004 или 2944
Коптски календар23–24
Етиопски календар299–300
Еврејски календар4067–4068
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера363–364
 - Сачка ера228–229
 - Кали-југа3407–3408
Холоценски календар10307
Ирански календар315 п.п. – 314 п.п.
Исламски календар325 п.х. – 324 п.х.
Јавански календар187–188
Јулијански календар307
CCCVII
Корејски календар2640
Мингуо-календар1605 пред Р. Кина
民前1605年
Нанакшахи−1161
Селевкидски календар618/619 г.г.
Тајландски сончев календар849–850
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
433 или 52 или −720
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
434 или 53 или −719

307 (CCCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 307 година од новата ера, 307. од првиот милениум, 7. од IV век и осма од 300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5815 и 5816 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5057 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4067 и 4068 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1060.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 307 година се протега во 2943 и 2944, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3003 и 3004 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 850. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 325 и 324 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 307 на Ризницата ?