301

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
301 г.  во други календари
Грегоријански календар 301
CCCI
Ab urbe condita 1054
Асирски календар 5051
Бахајски календар -1543–-1542
Бенгалски календар -292
Берберски календар 1251
Будистички календар 845
Бурмански календар -337
Византиски календар 5809–5810
Еврејски календар 4061–4062
Ерменски календар
Етиопски календар 293-294
Ирански календар 321 п.с. – 320 п.с.
Исламски календар 331 пред хиџра – 330 пред хиџра
Јулијански календар 301    CCCI
Кинески календар 庚申年月日
(2937/2997)
— до —
辛酉年月日
(2938/2998)
Коптски календар 17–18
Корејски календар 2634
Календар Мингуо 1611 пред РК
民前1611年
Селевкидски календар 612–613
Тајландски сончев календар 844
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 357–358
 - Шака самват 223–224
 - Кали југа 3402–3403
Холоценски календар 10301
Џуче-календар нема (пред 1912)

301 (CCCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 301. година од новата ера, 301. од првиот милениум, 1. од 4 век и втора од 300-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5809 и 5810 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5051 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4061 и 4062 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1054.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 301. година се протега во 2937 и 2938, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2997 и 2998 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 844. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 331 и 330 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]