372

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
372 г.  во други календари
Грегоријански календар 372
CCCLXXII
Ab urbe condita 1125
Асирски календар 5122
Бахајски календар -1472–-1471
Бенгалски календар -221
Берберски календар 1322
Будистички календар 916
Бурмански календар -266
Византиски календар 5880–5881
Еврејски календар 4132–4133
Ерменски календар
Етиопски календар 364-365
Ирански календар 250 п.с. – 249 п.с.
Исламски календар 258 пред хиџра – 257 пред хиџра
Јулијански календар 372    CCCLXXII
Кинески календар 辛未年月日
(3008/3068)
— до —
壬申年月日
(3009/3069)
Коптски календар 88–89
Корејски календар 2705
Календар Мингуо 1540 пред РК
民前1540年
Селевкидски календар 683–684
Тајландски сончев календар 915
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 428–429
 - Шака самват 294–295
 - Кали југа 3473–3474
Холоценски календар 10372
Џуче-календар нема (пред 1912)

372 (CCCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 372. година од новата ера, 372. од првиот милениум, 72. од 4 век и трета од 370-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5880 и 5881 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5122 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4132 и 4133 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1125.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 372. година се протега во 3008 и 3009, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3068 и 3069 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 915. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 258 и 257 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]