315

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
315 г.  во други календари
Грегоријански календар 315
CCCXV
Ab urbe condita 1068
Асирски календар 5065
Бахајски календар -1529–-1528
Бенгалски календар -278
Берберски календар 1265
Будистички календар 859
Бурмански календар -323
Византиски календар 5823–5824
Еврејски календар 4075–4076
Ерменски календар
Етиопски календар 307-308
Ирански календар 307 п.с. – 306 п.с.
Исламски календар 316 пред хиџра – 315 пред хиџра
Јулијански календар 315    CCCXV
Кинески календар 甲戌年月日
(2951/3011)
— до —
乙亥年月日
(2952/3012)
Коптски календар 31–32
Корејски календар 2648
Календар Мингуо 1597 пред РК
民前1597年
Селевкидски календар 626–627
Тајландски сончев календар 858
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 371–372
 - Шака самват 237–238
 - Кали југа 3416–3417
Холоценски календар 10315
Џуче-календар нема (пред 1912)

315 (CCCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 315. година од новата ера, 315. од првиот милениум, 15. од 4 век и шеста од 310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5823 и 5824 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5065 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4075 и 4076 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1068.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 315. година се протега во 2951 и 2952, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3011 и 3012 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 858. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 316 и 315 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]