369

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
369 г.  во други календари
Грегоријански календар 369
CCCLXIX
Ab urbe condita 1122
Асирски календар 5119
Бахајски календар -1475–-1474
Бенгалски календар -224
Берберски календар 1319
Будистички календар 913
Бурмански календар -269
Византиски календар 5877–5878
Еврејски календар 4129–4130
Ерменски календар
Етиопски календар 361-362
Ирански календар 253 п.с. – 252 п.с.
Исламски календар 261 пред хиџра – 260 пред хиџра
Јулијански календар 369    CCCLXIX
Кинески календар 戊辰年月日
(3005/3065)
— до —
己巳年月日
(3006/3066)
Коптски календар 85–86
Корејски календар 2702
Календар Мингуо 1543 пред РК
民前1543年
Селевкидски календар 680–681
Тајландски сончев календар 912
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 425–426
 - Шака самват 291–292
 - Кали југа 3470–3471
Холоценски календар 10369
Џуче-календар нема (пред 1912)

369 (CCCLXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 369. година од новата ера, 369. од првиот милениум, 69. од 4 век и последна од 360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5877 и 5878 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5119 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4129 и 4130 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1122.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 369. година се протега во 3005 и 3006, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3065 и 3066 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 912. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 261 и 260 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]