388

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
388 г.  во други календари
Грегоријански календар 388
CCCLXXXVIII
Ab urbe condita 1141
Асирски календар 5138
Бахајски календар -1456–-1455
Бенгалски календар -205
Берберски календар 1338
Будистички календар 932
Бурмански календар -250
Византиски календар 5896–5897
Еврејски календар 4148–4149
Ерменски календар
Етиопски календар 380-381
Ирански календар 234 п.с. – 233 п.с.
Исламски календар 241 пред хиџра – 240 пред хиџра
Јулијански календар 388    CCCLXXXVIII
Кинески календар 丁亥年月日
(3024/3084)
— до —
戊子年月日
(3025/3085)
Коптски календар 104–105
Корејски календар 2721
Календар Мингуо 1524 пред РК
民前1524年
Селевкидски календар 699–700
Тајландски сончев календар 931
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 444–445
 - Шака самват 310–311
 - Кали југа 3489–3490
Холоценски календар 10388
Џуче-календар нема (пред 1912)

388 (CCCLXXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 388. година од новата ера, 388. од првиот милениум, 88. од 4 век и деветта од 380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5896 и 5897 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5138 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4148 и 4149 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1141.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 388. година се протега во 3024 и 3025, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3084 и 3085 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 931. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 241 и 240 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]