381

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
381 г.  во други календари
Грегоријански календар 381
CCCLXXXI
Ab urbe condita 1134
Асирски календар 5131
Бахајски календар -1463–-1462
Бенгалски календар -212
Берберски календар 1331
Будистички календар 925
Бурмански календар -257
Византиски календар 5889–5890
Еврејски календар 4141–4142
Ерменски календар
Етиопски календар 373-374
Ирански календар 241 п.с. – 240 п.с.
Исламски календар 248 пред хиџра – 247 пред хиџра
Јулијански календар 381    CCCLXXXI
Кинески календар 庚辰年月日
(3017/3077)
— до —
辛巳年月日
(3018/3078)
Коптски календар 97–98
Корејски календар 2714
Календар Мингуо 1531 пред РК
民前1531年
Селевкидски календар 692–693
Тајландски сончев календар 924
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 437–438
 - Шака самват 303–304
 - Кали југа 3482–3483
Холоценски календар 10381
Џуче-календар нема (пред 1912)

381 (CCCLXXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 381. година од новата ера, 381. од првиот милениум, 81. од 4 век и втора од 380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5889 и 5890 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5131 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4141 и 4142 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1134.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 381. година се протега во 3017 и 3018, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3077 и 3078 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 924. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 248 и 247 година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]