Папа Урбан VII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Urbanus VII
Urban VII.jpg
Родено име Џамбатиста Кампања
Папа од 15 септември 1590
Папа до 27 септември 1590
Претходник Папа Сикст V
Наследник Папа Гргур XIV
Роден 4 август 1521
Рим
Починал 27 септември 1590
Рим
Други папи по име Урбан (појаснување)

Папа Урбан VII (лат. Urbanus PP. VII)(4 август 1521 - 27 септември 1590) бил римски папа од 15 септември до 27 септември 1590. Тој бил кардинал и нунција во Шпанија. Умрел од маларија, само 12 дена откако бил избран за папа. Во тој период биле распространети пророштвата на Малахиј (1094 - 1148), ирски свештеник, чии пророштва содржеле пророштво за работите на папата по 16. век. Според Малахиј, последниот папа пред крајот на светот ќе биде Петар II.