Папа Лин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Linus2.jpg
Родено име Линј
Папа од 64
Папа до 76
Претходник Св.Петар
Наследник Анаклет
Роден непознато
Други папи по име Лин

Папа Свети Лин е вториот папа на Римокатоличката црква. Нејзин водач бил во периодот од 64 (67) до 76 (79)година.