Папа Феликс III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Felix III
Родено име Феликс III
Папа од 13 март 483
Папа до 1 март 492
Претходник Папа Симплициј
Наследник Папа Геласиј I
Роден ?
Рим, Италија
Починал 1 март 492
Рим, Италија
Други папи по име Феликс III

Феликс III (лат. Felix PP. III; ? - 1 март 492) — римски папа од 13 март 483 до 1 март 492[1]. Потекнувал од познато смејство, од кое подоцна папа станал и Григориј. Бил во конфликт со источните патријарси, бранејќи ги одлуките донесени на Четвртиот вселенски собор, кои го негирале монофизитството.

Наводи[уреди | уреди извор]