Папа Пиј VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Pius VI
Popepiusvi.jpg
Родено име гроф Џовани Анџело Браски
Папа од 15 февруари 1775
Папа до 29 август 1799
Претходник Папа Климент XIV
Наследник Папа Пие VII
Роден 27 декември 1717
Чезена, Италија
Починал 29 август 1799
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Папа Пиј VI (лат. Pius PP. VI)(25 декември[1] 1717 - 29 август 1799) бил римски папа од 15 февруари 1775 до 29 август 1799.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Many sources indicate that he was born on 27 December 1717 but this is actually the date of his baptism, cf. Pastor, XXXIX, p. 22
Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!