Папа Александар II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Alexander II
Papa alessandro II.jpg
Родено име Анселмо да Баџо
Папа од 30 септември 1061
Папа до 21 април 1073
Претходник Папа Никола II
Наследник Папа Григур VII
Роден  ?
Милано
Починал 21 април 1073
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Папа Александар II (лат. Nicolaus PP. II)(? - 21 април 1073) бил римски папа од 30 септември 1061 до 21 април 1073.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!