Папа Климент XI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Clemens XI
Clement XI.jpg
Родено име Џанфранческо Албани
Папа од 23 ноември 1700
Папа до 19 март 1721
Претходник Папа Инокентие XII
Наследник Папа Инокентие XIII
Роден 23 јули 1649
Урбино, Италија
Починал 19 март 1721
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Папа Климент XI (лат. Clemens PP. XI)(23 јули 1649 - 19 март 1721) бил римски папа од 23 ноември 1700 до 19 март 1721.