Папа Виталијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Vitalianus
Pope Vitalian.jpg
Родено име Виталијан
Папа од 30 јули 657
Папа до 27 јануари 672
Претходник Папа Евгение I
Наследник Папа Адеодат II
Роден ?
Сењи, Италија
Починал 27 јануари 672
?
Други папи по име Виталијан

Папа Виталијан (лат. Vitalianus PP.)(? - 27 јануари 672) бил римски папа од 30 јули 657 до 27 јануари 672. Успеал да ги омекне односите со монотелитистите. Се сретнал со византијскиот император, и ја поддржал неговата кампања против Лангобардите. Во 666, во употреба за време на литургиите ја вовел оргулата. Бил прогласен за светец, а според католичката црква неговиот празник се слави на 27 јануари.