Папа Стефан IX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Stephanus IX
B Stephan IX.jpg
Родено име Фридрих Лотариншки
Папа од 3 август 1057
Папа до 29 март 1058
Претходник Папа Виктор II
Наследник Папа Никола II
Роден околу 1020
Лорен, Света римска империја
Починал 29 март 1058
Фиренца, Италија
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан IX (лат. Stephanus PP. IX)(околу 1020 - 29 март 1058) бил римски папа од 3 август 1057 до 29 март 1058. Одредено време живеел во Цариград. Сакал да ги обедини католицизмот и православието.