Папа Бенедикт VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Benedictus VIII
Папа Бенедикт VIII
Родено име Тефилакт
Папа од 18 мај 1012
Папа до 9 април 1024
Претходник Папа Сергиј IV
Наследник Папа Јован XIX
Роден  ?
Рим
Починал 9 април 1024
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Папа Бенедикт VIII (лат. Benedictus PP. VIII)(? - 9 април 1024) бил римски папа од 18 мај 1012 до 9 април 1024. Го крунисал за император Хенрих II Светиот. Се борел против налетот на Сарацените и корупцијата во самата Папска држава. Во негово време, веќе било вообичаено папата да го менува своето родено име.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!