Папа Стефан II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Stephanus II
La donacion de Pipino el Breve al Papa Esteban II.jpg
Родено име Стефан II
Папа од 26 март 752
Папа до 26 април 757
Претходник Папа Захариј
Наследник Папа Павле I
Роден  ?
Рим
Починал 26 април 757
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан II (лат. Stephanus PP. II)(? - 26 април 757) бил римски папа од 26 март 752 до 26 април 757. Бил во Париз. Склучил сојуз со Пипин Кусиот против Лангобрадите. Во негово време била создадена папската држава.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!