Папа Стефан VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Stephanus VI
Stephen VI.jpg
Родено име Стефан VI
Папа од 22 мај 896
Папа до август 897
Претходник Папа Формоз
Наследник Папа Роман
Роден ?
?
Починал август 897
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан VI (лат. Stephanus PP. VI)(? - август 897) бил римски папа од 22 мај 896 до август 897.