Папа Стефан VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Stephanus VI
Stephen VI.jpg
Родено име Стефан VI
Папа од 22 мај 896
Папа до август 897
Претходник Папа Формоз
Наследник Папа Роман
Роден  ?
?
Починал август 897
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Папа Стефан VI (лат. Stephanus PP. VI)(? - август 897) бил римски папа од 22 мај 896 до август 897.

Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!