Папа Урбан VI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Urbanus VI
Urbanus VI.jpg
Родено име Бартоломео Прињано
Папа од 8 април 1378
Папа до 15 октомври 1389
Претходник Папа Григориј XI
Наследник Папа Бонифациј IX
Роден 1318
Неапол
Починал 15 октомври 1389
Рим
Други папи по име Урбан (појаснување)

Урбан VI (лат. Urbanus PP. VI; 1318 - 15 октомври 1389) — римски папа од 8 април 1378 до 15 октомври 1389[1]. Тој бил последниот римски папа којшто не бил избран од страна на кардиналите.

Наводи[уреди | уреди извор]