15 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< октомври >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


15 октомври е 288-иот ден во годината според григоријанскиот календар (289-и во престапна година). Остануваат 77 денови до крајот на годината.

Настани:

1582  Почнува да се користи Грегоријанскиот календар. Во Италија, Полска, Португалија и Шпанија датата 4. октомври била следена од 15. октомври, т.е. биле прескокнати 10 дена.
1878  Претпријатието на Едисон за електрични светилки, денешен „Џенерал Електрик“, започнала со работа.
1894  Алфред Драјфус бил уапсен за шпионирање — започнала аферата „Драјфус“ која кулминирала со написот „Обвинувам!“ од Емил Зола во весникот „Аурора“.
1928  Цепелинот „Граф Цепелин“ го завршил првото патување преку Атлантикот и слетал во Лејкхурст, Њу Џерси, САД.
1945  Втора светска војна: Смртната казна со стрелање била извршена над поранешниот претседател на Вишиевска Франција Пјер Лавал за предавство.
1946  Нирнбершки процес: Херман Геринг се самоубил со труење ноќта пред извршувањето на смртната казна.
1971  Иран ја прославил 2500-годишнината од основањето на Персија.
1984  Во Торонто, Канада, излегол првиот број на весникот на Македонците во Канада „Македонија“.
1992  Во Скопје е регистрирана Демократската Партија на Турците на Македонија, со седиште во Скопје, а за претседател е избран Едроган Сарач.
1995  По 20 месеци грчко ембарго, отворена е македонско-грчката граница.

Родени:

1608  Еванџелиста Торичели — италијански физичар и математичар.
1844  Фридрих Ниче — германски философ.
1854  Оскар Вајлд — англиски писател.
1929  Милорад Павиќ — српски писател.
1952  Вахид Халилхоџиќ — босански и југословенски фудбалер и тренер.
1971  Нико Ковач — хрватски фудбалер и тренер.
1977  Давид Трезеге — француски фудбалер.
1980  Том Бонен — белгиски велосипедист.
1988  Месут Езил — германски фудбалер со турско потекло.
1991  Михел Кох — германски велосипедист.

Починале:

1917  Мата Хари — германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.
1989  Данило Киш — еден од најголемите југословенски писатели со светско реноме.

Празници:

  Глобален ден на миењето раце
  САД: Ден на белиот бастун
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември