Ден на белиот бастун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долг бел бастун, симболот на Денот на белиот бастун

Денот на белиот бастун е неофицијален празник во САД, кој се прославува секој петтнаести октомври почнувајќи од 1964 година за постигнувањата на луѓето со нарушен вид.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]