Валпургиска ноќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Логорски оган на Валпургиска ноќ во Шведска.

Валпургиска ноќ — традиционален верски празник што го одбележуваат паганите, католиците и сатанистите,[1] а се прославува на 30 април или 1 мај во голем дел од Средна Европа и Северна Европа.[2]

Оваа прослава во повеќето земји е наречена по името на светицата Валпурга, родена во Девон, околу 710 година. Нејзиниот ден паѓа на истиот ден со оваа прослава. Валпурга е почитувана од Викинзите, кои во тие денови го прославувале доаѓањето на пролетта. Двата дена се споени во ноќна прослава.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „За сатанската црква“. Архивирано од изворникот на 2021-04-07. Посетено на 2008-12-02.
  2. Името на празникот е Walpurgisnacht на германски и холандски јазик, Valborgsmässoafton на шведски, Vappu на фински, Volbriöö на естонски, Valpurgijos naktis на литвански,Valpurģu nakts или Valpurģi на латвијски, čarodějnice или Valpuržina noc на чешки јазик и chódotypalenje на долнолужички јазик.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]