Михел Кох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Михел Кох
Михел Кох (2014)
Лични податоци
Цело име Михел Кох
Роден 15 октомври 1991 (1991-10-15) (воз. 26 г.)
Вупертал, Германија
Податоци за клубот
Мом. клуб Канондејл
Дисциплина Друмски и велодромски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2010–2012
2013–
ЛКТ Тим Бранденбург
Канондејл
Последна промена
21 oktomvri 2014

Михел Кох (германски: Michel Koch; р. 15 октомври 1991 во Вупертал) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. MaillotAllemania.svg Национален јуниорски хронометарски првак
1. MaillotAllemania.svg Национален јуниорски првак во екипна потера
1. Етапа 2 Ла Куп ду Пресидент де ла Вил де Груѕијаѕ
5. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
6. Краен пласман Три дена Ван Аксел
2010
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
10. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
2011
7. Краен пласман Ронд де л’Изар
2012
Национални велодромски првенства
1. MaillotAllemania.svg Екипна потера
3. Индивидуална потера
1. Краен пласман Бундеслига
2. Улична награда Инголштат
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Котбус-Герлиц-Котбус
6. Трка околу Франкфурт под 23 години
8. Краен пласман Тур де Берлин
2014
Волта а Каталуња
1. Jersey white.svg Спринтерски пласман
1. Jersey pink.svg Специјален спринтерски пласман

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Михел Кох“. ProCyclingStats. http://www.procyclingstats.com/rider/Michel_Koch. посет. 5 септември 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]