ЕФ Едукејшн-ИзиПост

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЕФ Едукејшн Фирст
EF Education First–Drapac pb Cannondale logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодTIA (2005–2006)
TSL (2007–2008)
GRM (2009–2012)
GRS (2012–2014)
TCG (2015)
CPT (2016)
CDT (2016–2017)
EFD (2018)
EF1 (2019-денес)
ЛоциранСАД
Основан2003 (2003)
Статусникаков статус (2003–2004)
континентална екипа (2005−2006)
професионална континентална (2007–2008)
Светска турнеја на UCI (2009–денес)
ВелосипедиАбичи (2003)
Лемонд (2004)
Џавелин (2005–2006)
Фелт (2007–2010)
Сервело (2011–2014)
Канондејл (2015–денес)
Клучни кадри
Извршен директорЏонатан Вотерс
Историја на тимското име
2003
2004–2006
2007–2008
2008
2009
2010
2011
2012
2012–2014
2015
2016
2017
2018
2019-
5280-Субару
ТИАА-ЦРЕФ
Слипстрим-Чипотл
Гармин-Чипотл
Гармин-Слипстрим
Гармин-Транзишанс
Гармин-Сервело
Гармин-Баракуда
Гармин-Шарп
Канондејл-Гармин
Канондејл
Канондејл-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст

ЕФ Едукејшн Фирст (кратенка на екипата според UCI: EF1) — американска професионална велосипедска друмска екипа. Основана во 2003 година, екипата станала дел од Светската турнеја во 2009 година. Нејзиното седиште е во Булдер, Колорадо, но екипата има и европско седиште во Ѓирона, Каталонија, Шпанија. Slipstream Sports LLC е сопственик на екипата. Спортски директор и генерален менаџер е Џонатан Вотерс, поранешен возач. Канондејл, американско-канадски производител на велосипеди, е спонзор на дел од името на екипата. Гармин, американско-швајцарски компанија за ГПС, е исто така делумен спонзор.

Помеѓу 2009 и 2014 година, ЕФ Едукејшн-ИзиПост завршил во рамките на најдобрите десет во четири наврати во Светската турнеја. Позначајни резултати им биле: Ватенфал Класик 2009 и Ватенфал Класик 2010 со Американецот Тајлер Фарар, Трка околу Полска 2010, Волта а Каталуња 2013, Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 и Џиро ди Ломбардија 2014 со Ирецот Даниел Мартин, Тур Даун Андер 2011 со Австралиецот Камерон Мајер, Париз-Рубе 2011 со Белгиецот Јохан Вансумерен, Џиро д’Италија 2012 со Канаѓанецот Рајдер Хесједал и Критериум ду Дофине 2014 со Американецот Ендру Талански. Помеѓу 2008 и 2014 година, екипата освоиле деветнаесет етапи на големите трки — седум на Тур де Франс, шест на Џиро д’Италија и шест на Вуелта а Еспања.

Екипата е позната по нејзиниот став за антидопинг. Екипата ги проверува нивоата на крвта пред да потпише со нови возачи и поседува внатрешен систем за проверка. Ниеден возач не се покажал позитивен за време или по неговиот престој во екипата. Меѓутоа, возачите кои настапувале со забранети супстанци кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите им е дозволено да настапуваат во екипата по нивното признавање и подоцнежната забрана.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Џек Бауер (НЗЛ) (1985-04-07)7 април 1985 (воз. 30)
 Алберто Бетиол (ИТА) (1993-10-23)23 октомври 1993 (воз. 22)
 Патрик Бевин (НЗЛ) (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 24)
 Нејтан Браун (САД) (1991-07-06)6 јули 1991 (воз. 24)
 Мати Брешел (ДАН) (1984-08-31)31 август 1984 (воз. 31)
 Дилан ван Барле (ХОЛ) (1993-05-22)22 мај 1993 (воз. 22)
 Давиде Вилела (ИТА) (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 24)
 Ваутер Виперт (ХОЛ) (1990-08-14)14 август 1990 (воз. 25)
 Мајкл Вудс (КАН) (1986-10-12)12 октомври 1986 (воз. 29)
 Џо Домбровски (САД) (1991-05-12)12 мај 1991 (воз. 24)
 Филип Гејмон (САД) (1986-01-28)28 јануари 1986 (воз. 29)
 Андре Кардозо (ПОР) (1984-09-03)3 септември 1984 (воз. 31)
 Сајмон Кларк (АВС) (1986-07-18)18 јули 1986 (воз. 29)
 Лосон Кредок (САД) (1992-02-20)20 февруари 1992 (воз. 23)
 Бен Кинг (САД) (1989-03-22)22 март 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
 Кристијан Корен (СЛО) (1986-11-25)25 ноември 1986 (воз. 29)
 Себастијан Лангевелд (ХОЛ) (1985-01-17)17 јануари 1985 (воз. 30)
 Алан Марангони (ИТА) (1984-07-16)16 јули 1984 (воз. 31)
 Морено Мозер (ИТА) (1990-12-25)25 декември 1990 (воз. 25)
 Рајан Мулен (ИРС) (1994-08-07)7 август 1994 (воз. 21)
 Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (1988-01-30)30 јануари 1988 (воз. 27)
 Пјер Ролан (ФРА) (1986-10-10)10 октомври 1986 (воз. 29)
 Кристофер Скјерпинг (НОР) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
 Томс Скујињш (ЛАТ) (1991-06-15)15 јуни 1991 (воз. 24)
 Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) (1989-07-01)1 јули 1989 (воз. 26)
 Ендру Талански (САД) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
 Ригоберто Уран (КОЛ) (1987-01-06)6 јануари 1987 (воз. 28)
 Давиде Формоло (ИТА) (1992-10-25)25 октомври 1992 (воз. 23)
 Алекс Хаус (САД) (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28)
 Рубен Цепунтке (ГЕР) (1993-01-29)29 јануари 1993 (воз. 22)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Алберто БетиолWikidata-logo S.svg29 октомври 1993Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NZL Патрик БевинWikidata-logo S.svg15 февруари 1991Bennelong-SwissWellness-Cervélo (2015)
USA Нејтан БраунWikidata-logo S.svg7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
AUS Брендан КантиWikidata-logo S.svg17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
GBR Хју КартиWikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
USA Лосон КредокWikidata-logo S.svg20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
USA Џо ДомбровскиWikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
ITA Давиде ФормолоWikidata-logo S.svg25 октомври 1992Cannondale Pro Cycling Team (2014)
USA Алекс ХаусWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
SLO Кристијан КоренWikidata-logo S.svg25 ноември 1986Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Себастијан ЛангевелдWikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
IRL Рајан МуленWikidata-logo S.svg7 август 1994An Post-ChainReaction (2015)
USA Тејлор ФиниWikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Пјер Ролан Wikidata-logo S.svg10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
NZL Томас СкалиWikidata-logo S.svg14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
LAT Томс СкујињшWikidata-logo S.svg15 јуни 1991Холовеско-Ситадел (2015)
NED Том-Јелте СлагтерWikidata-logo S.svg1 јули 1989Белкин (2013)
USA Ендру ТаланскиWikidata-logo S.svg23 ноември 1988Amore & Vita (2009)
COL Ригоберто УранWikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
BEL Том Ван АсбрукWikidata-logo S.svg19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Дилан ван БарлеWikidata-logo S.svg21 мај 1992Rabobank Development (2013)
BEL Сеп ВанмаркеWikidata-logo S.svg28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
ITA Давиде ВилелаWikidata-logo S.svg27 јуни 1991Cannondale Pro Cycling Team (2014)
NED Ваутер ВипертWikidata-logo S.svg14 август 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2015)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
AUS Cyrus MonkWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)7 ноември 1996African Wildlife Safaris (2015)
Извор: UCI

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
COL Ригоберто УранWikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
DEN Мати БрешелWikidata-logo S.svg31 август 1984Астана (2017)
USA Нејтан БраунWikidata-logo S.svg7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
AUS Брендан КантиWikidata-logo S.svg17 јануари 1992Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
GBR Хју КартиWikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон КредокWikidata-logo S.svg20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел ДокерWikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо ДомбровскиWikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
USA Алекс ХаусWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
NED Себастијан ЛангевелдWikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
SWE Ким МагнусонWikidata-logo S.svg31 август 1992Tre Berg-PostNord (2017)
GBR Даниел МеклејWikidata-logo S.svg3 јануари 1992Фортунео-Оскаро (2017)
ITA Саша МодолоWikidata-logo S.svg19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
USA Логан ОвенWikidata-logo S.svg25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Тејлор ФиниWikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
FRA Пјер Ролан Wikidata-logo S.svg10 октомври 1986ТоталЕнержи (2015)
NZL Томас СкалиWikidata-logo S.svg14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
BEL Том Ван АсбрукWikidata-logo S.svg19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
BEL Сеп ВанмаркеWikidata-logo S.svg28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
COL Хулијан КардонаWikidata-logo S.svg19 јануари 1997Medellín (2017)
COL Даниел МартинесWikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
ESP Даниел МореноWikidata-logo S.svg5 септември 1981Мовистар (2017)
NED Јулиус ван ден БергWikidata-logo S.svg (26 јул–31 дек)23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон БенетWikidata-logo S.svg31 март 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
ITA Алберто БетиолWikidata-logo S.svg29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
DEN Мати БрешелWikidata-logo S.svg31 август 1984Астана (2017)
USA Нејтан БраунWikidata-logo S.svg7 јули 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
ECU Хонатан КајседоWikidata-logo S.svg28 април 1993Medellín (2018)
GBR Хју КартиWikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон КредокWikidata-logo S.svg20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел ДокерWikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо ДомбровскиWikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
COL Серхио ИгитаWikidata-logo S.svg (1 мај–31 дек)1 август 1997Манзана Постобон (2018)
NED Морено ХофландWikidata-logo S.svg31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Алекс ХаусWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
EST Танел КангертWikidata-logo S.svg11 март 1987Астана (2018)
NED Себастијан ЛангевелдWikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел МартинесWikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
GBR Даниел МеклејWikidata-logo S.svg3 јануари 1992Фортунео-Оскаро (2017)
ITA Саша МодолоWikidata-logo S.svg19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
AUS Лахлан МортонWikidata-logo S.svg2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан ОвенWikidata-logo S.svg25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Тејлор ФиниWikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
NZL Томас СкалиWikidata-logo S.svg14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
COL Ригоберто УранWikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
NED Јулиус ван ден БергWikidata-logo S.svg23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
USA Тиџеј ван ГардеренWikidata-logo S.svg12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
BEL Сеп ВанмаркеWikidata-logo S.svg28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
MEX Луис ВиљалобосWikidata-logo S.svg (1 јул–)26 јуни 1998Aevolo (2019)
AUS Џејмс ВиланWikidata-logo S.svg11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон БенетWikidata-logo S.svg31 март 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
ITA Алберто БетиолWikidata-logo S.svg29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SUI Штефан БисегерWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)13 септември 1998Tudor Pro Cycling Team (2019)
ECU Хонатан КајседоWikidata-logo S.svg28 април 1993Medellín (2018)
GBR Хју КартиWikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
DEN Магнус КортWikidata-logo S.svg16 јануари 1993Астана (2019)
USA Лосон КредокWikidata-logo S.svg20 февруари 1992Тим ДСМ (2015)
AUS Мичел ДокерWikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
POR Рубен ГереироWikidata-logo S.svg6 јули 1994Катјуша-Алпесин (2019)
NOR Кристофер ХалворсенWikidata-logo S.svg13 април 1996Инеос (2019)
COL Серхио ИгитаWikidata-logo S.svg1 август 1997Еускалтел-Еускади (2019)
NED Морено ХофландWikidata-logo S.svg31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Алекс ХаусWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle-First Solar Development (2011)
EST Танел КангертWikidata-logo S.svg11 март 1987Астана (2018)
BEL Јенс КекелејреWikidata-logo S.svg23 ноември 1988Лото-Судал (2019)
NED Себастијан ЛангевелдWikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел МартинесWikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
AUS Лахлан МортонWikidata-logo S.svg2 јануари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан ОвенWikidata-logo S.svg25 март 1995Хагенс Берман-Аксеон (2017)
USA Нилсон ПаулесWikidata-logo S.svg3 септември 1996Џамбо-Висма (2019)
GER Јонас РучWikidata-logo S.svg24 јануари 1998Lotto-Kern Haus (2019)
NZL Томас СкалиWikidata-logo S.svg14 јануари 1990Драпак Профешанл Сајклинг (2016)
COL Ригоберто УранWikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
NED Јулиус ван ден БергWikidata-logo S.svg23 октомври 1996SEG Racing Academy (2018)
USA Тиџеј ван ГардеренWikidata-logo S.svg12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
BEL Сеп ВанмаркеWikidata-logo S.svg28 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
MEX Луис ВиљалобосWikidata-logo S.svg (1 јан–31 мај)26 јуни 1998Aevolo (2019)
AUS Џејмс ВиланWikidata-logo S.svg11 јули 1996Драпак Профешанл Сајклинг (2018)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Рели Сајклинг (2015)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]