ЕФ Едукејшн Фирст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЕФ Едукејшн Фирст
EF Education First–Drapac pb Cannondale logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодTIA (2005–2006)
TSL (2007–2008)
GRM (2009–2012)
GRS (2012–2014)
TCG (2015)
CPT (2016)
CDT (2016–2017)
EFD (2018)
EF1 (2019-денес)
ЛоциранСАД
Основан2003 (2003)
Статусникаков статус (2003–2004)
континентална екипа (2005−2006)
професионална континентална (2007–2008)
Светска турнеја UCI (2009–денес)
ВелосипедиАбичи (2003)
Лемонд (2004)
Џавелин (2005–2006)
Фелт (2007–2010)
Сервело (2011–2014)
Канондејл (2015–денес)
Клучни кадри
Извршен директорЏонатан Вотерс
Историја на тимското име
2003
2004–2006
2007–2008
2008
2009
2010
2011
2012
2012–2014
2015
2016
2017
2018
2019-
5280-Субару
ТИАА-ЦРЕФ
Слипстрим-Чипотл
Гармин-Чипотл
Гармин-Слипстрим
Гармин-Транзишанс
Гармин-Сервело
Гармин-Баракуда
Гармин-Шарп
Канондејл-Гармин
Канондејл
Канондејл-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
ЕФ Едукејшн Фирст

ЕФ Едукејшн Фирст (кратенка на екипата според UCI: EF1) — американска професионална велосипедска друмска екипа. Основана во 2003 година, екипата станала дел од Светската турнеја во 2009 година. Нејзиното седиште е во Булдер, Колорадо, но екипата има и европско седиште во Ѓирона, Каталонија, Шпанија. Slipstream Sports LLC е сопственик на екипата. Спортски директор и генерален менаџер е Џонатан Вотерс, поранешен возач. Канондејл, американско-канадски производител на велосипеди, е спонзор на дел од името на екипата. Гармин, американско-швајцарски компанија за ГПС, е исто така делумен спонзор.

Помеѓу 2009 и 2014 година, ЕФ Едукејшн Фирст завршил во рамките на најдобрите десет во четири наврати во Светската турнеја. Позначајни резултати им биле: Ватенфал Класик 2009 и Ватенфал Класик 2010 со Американецот Тајлер Фарар, Трка околу Полска 2010, Волта а Каталуња 2013, Лиеж-Бастон-Лиеж 2013 и Џиро ди Ломбардија 2014 со Ирецот Даниел Мартин, Тур Даун Андер 2011 со Австралиецот Камерон Мајер, Париз-Рубе 2011 со Белгиецот Јохан Вансумерен, Џиро д’Италија 2012 со Канаѓанецот Рајдер Хесједал и Критериум ду Дофине 2014 со Американецот Ендру Талански. Помеѓу 2008 и 2014 година, екипата освоиле деветнаесет етапи на големите трки — седум на Тур де Франс, шест на Џиро д’Италија и шест на Вуелта а Еспања.

Екипата е позната по нејзиниот став за антидопинг. Екипата ги проверува нивоата на крвта пред да потпише со нови возачи и поседува внатрешен систем за проверка. Ниеден возач не се покажал позитивен за време или по неговиот престој во екипата. Меѓутоа, возачите кои настапувале со забранети супстанци кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите им е дозволено да настапуваат во екипата по нивното признавање и подоцнежната забрана.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Џек Бауер (НЗЛ) (1985-04-07)7 април 1985 (воз. 30)
 Алберто Бетиол (ИТА) (1993-10-23)23 октомври 1993 (воз. 22)
 Патрик Бевин (НЗЛ) (1991-05-02)2 мај 1991 (воз. 24)
 Нејтан Браун (САД) (1991-07-06)6 јули 1991 (воз. 24)
 Мати Брешел (ДАН) (1984-08-31)31 август 1984 (воз. 31)
 Дилан ван Барле (ХОЛ) (1993-05-22)22 мај 1993 (воз. 22)
 Давиде Вилела (ИТА) (1991-06-27)27 јуни 1991 (воз. 24)
 Ваутер Виперт (ХОЛ) (1990-08-14)14 август 1990 (воз. 25)
 Мајкл Вудс (КАН) (1986-10-12)12 октомври 1986 (воз. 29)
 Џо Домбровски (САД) (1991-05-12)12 мај 1991 (воз. 24)
 Филип Гејмон (САД) (1986-01-28)28 јануари 1986 (воз. 29)
 Андре Кардозо (ПОР) (1984-09-03)3 септември 1984 (воз. 31)
 Сајмон Кларк (АВС) (1986-07-18)18 јули 1986 (воз. 29)
 Лосон Кредок (САД) (1992-02-20)20 февруари 1992 (воз. 23)
 Бен Кинг (САД) (1989-03-22)22 март 1989 (воз. 26)
Велосипедист Датум на раѓање
 Кристијан Корен (СЛО) (1986-11-25)25 ноември 1986 (воз. 29)
 Себастијан Лангевелд (ХОЛ) (1985-01-17)17 јануари 1985 (воз. 30)
 Алан Марангони (ИТА) (1984-07-16)16 јули 1984 (воз. 31)
 Морено Мозер (ИТА) (1990-12-25)25 декември 1990 (воз. 25)
 Рајан Мулен (ИРС) (1994-08-07)7 август 1994 (воз. 21)
 Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (1988-01-30)30 јануари 1988 (воз. 27)
 Пјер Ролан (ФРА) (1986-10-10)10 октомври 1986 (воз. 29)
 Кристофер Скјерпинг (НОР) (1993-05-04)4 мај 1993 (воз. 22)
 Томс Скујињш (ЛАТ) (1991-06-15)15 јуни 1991 (воз. 24)
 Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) (1989-07-01)1 јули 1989 (воз. 26)
 Ендру Талански (САД) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
 Ригоберто Уран (КОЛ) (1987-01-06)6 јануари 1987 (воз. 28)
 Давиде Формоло (ИТА) (1992-10-25)25 октомври 1992 (воз. 23)
 Алекс Хаус (САД) (1988-01-01)1 јануари 1988 (воз. 28)
 Рубен Цепунтке (ГЕР) (1993-01-29)29 јануари 1993 (воз. 22)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg15 февруари 1991Avanti Racing (2015)
ITA Алберто Бетиол Wikidata-logo S.svg29 октомври 1993Cannondale (2014)
USA Нејтан Браун Wikidata-logo S.svg7 јули 1991Bontrager (2013)
BEL Сеп Ванмарке Wikidata-logo S.svg27 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
ITA Давиде Вилела Wikidata-logo S.svg27 јуни 1991Cannondale (2014)
NED Ваутер Виперт Wikidata-logo S.svg14 август 1990Drapac Professional Cycling (2015)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
USA Џо Домбровски Wikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
AUS Брендан Канти Wikidata-logo S.svg17 јануари 1992Drapac Professional Cycling (2016)
GBR Хју Карти Wikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985Drapac Professional Cycling (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
SLO Кристијан Корен Wikidata-logo S.svg25 ноември 1986Cannondale (2014)
USA Лосон Кредок Wikidata-logo S.svg20 февруари 1992Giant-Alpecin (2015)
NED Себастијан Лангевелд Wikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
IRL Рајан Мулен Wikidata-logo S.svg7 август 1994An Post-ChainReaction (2015)
FRA Пјер Ролан Wikidata-logo S.svg10 октомври 1986Europcar (2015)
NZL Томас Скали Wikidata-logo S.svg14 јануари 1990Drapac Professional Cycling (2016)
LAT Томс Скујињш Wikidata-logo S.svg15 јуни 1991Hincapie Racing (2015)
NED Том-Јелте Слагтер Wikidata-logo S.svg1 јули 1989Белкин (2013)
USA Ендру Талански Wikidata-logo S.svg23 ноември 1988Amore & Vita-McDonald's (2009)
COL Ригоберто Уран Wikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
USA Тејлор Фини Wikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
ITA Давиде Формоло Wikidata-logo S.svg25 октомври 1992Cannondale (2014)
USA Алекс Хаус Wikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle Development (2011)
BEL Том ван Асбрук Wikidata-logo S.svg19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svg21 мај 1992Rabobank Development (2013)
AUS Cyrus Monk Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)7 ноември 1996African Wildlife Safaris (2015)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Нејтан Браун Wikidata-logo S.svg7 јули 1991Bontrager (2013)
DEN Мати Брешел Wikidata-logo S.svg31 август 1984Астана (2017)
BEL Сеп Ванмарке Wikidata-logo S.svg27 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
AUS Мичел Докер Wikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо Домбровски Wikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
AUS Брендан Канти Wikidata-logo S.svg17 јануари 1992Drapac Professional Cycling (2016)
COL Хулијан Кардона Wikidata-logo S.svg19 јануари 1997Medellín–Inder (2017)
GBR Хју Карти Wikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
AUS Вил Кларк Wikidata-logo S.svg11 април 1985Drapac Professional Cycling (2016)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон Кредок Wikidata-logo S.svg20 февруари 1992Giant-Alpecin (2015)
NED Себастијан Лангевелд Wikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
SWE Ким Магнусон Wikidata-logo S.svg31 август 1992Tre Berg-PostNord (2017)
COL Даниел Мартинес Wikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
GBR Даниел Меклеј Wikidata-logo S.svg3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
ITA Саша Модоло Wikidata-logo S.svg19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
ESP Даниел Морено Wikidata-logo S.svg5 септември 1981Мовистар (2017)
USA Логан Овен Wikidata-logo S.svg25 март 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
FRA Пјер Ролан Wikidata-logo S.svg10 октомври 1986Europcar (2015)
NZL Томас Скали Wikidata-logo S.svg14 јануари 1990Drapac Professional Cycling (2016)
COL Ригоберто Уран Wikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
USA Тејлор Фини Wikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
USA Алекс Хаус Wikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle Development (2011)
BEL Том ван Асбрук Wikidata-logo S.svg19 април 1990Лото НЛ-Џамбо (2016)
NED Јулиус ван ден Берг Wikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)23 октомври 1996

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон Бенет Wikidata-logo S.svg31 март 1996
ITA Алберто Бетиол Wikidata-logo S.svg29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
USA Нејтан Браун Wikidata-logo S.svg7 јули 1991Bontrager (2013)
DEN Мати Брешел Wikidata-logo S.svg31 август 1984Астана (2017)
BEL Сеп Ванмарке Wikidata-logo S.svg27 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
AUS Џејмс Вилан Wikidata-logo S.svg11 јули 1996
MEX Луис Виљалобос Wikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)26 јуни 1998
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
AUS Мичел Докер Wikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
USA Џо Домбровски Wikidata-logo S.svg12 мај 1991Тим Скај (2014)
COL Серхио Игита Wikidata-logo S.svg (1 мај–31 дек)1 август 1997
EST Танел Кангерт Wikidata-logo S.svg11 март 1987Астана (2018)
GBR Хју Карти Wikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ECU Хонатан Кајседо Wikidata-logo S.svg28 април 1993Medellín (2018)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
USA Лосон Кредок Wikidata-logo S.svg20 февруари 1992Giant-Alpecin (2015)
NED Себастијан Лангевелд Wikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел Мартинес Wikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
GBR Даниел Меклеј Wikidata-logo S.svg3 јануари 1992Аркеа-Самсик (2017)
ITA Саша Модоло Wikidata-logo S.svg19 јуни 1987ОАЕ Емирати (2017)
AUS Лахлан Мортон Wikidata-logo S.svg1 февруари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан Овен Wikidata-logo S.svg25 март 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
NZL Томас Скали Wikidata-logo S.svg14 јануари 1990Drapac Professional Cycling (2016)
COL Ригоберто Уран Wikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
USA Тејлор Фини Wikidata-logo S.svg27 јуни 1990БМЦ Рејсинг Тим (2016)
USA Алекс Хаус Wikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle Development (2011)
NED Морено Хофланд Wikidata-logo S.svg31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NED Јулиус ван ден Берг Wikidata-logo S.svg23 октомври 1996

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Шон Бенет Wikidata-logo S.svg31 март 1996
ITA Алберто Бетиол Wikidata-logo S.svg29 октомври 1993БМЦ Рејсинг Тим (2018)
SUI Штефан Бисегер Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек)13 септември 1998Swiss Racing Academy (2019)
BEL Сеп Ванмарке Wikidata-logo S.svg27 јули 1988Лото НЛ-Џамбо (2016)
AUS Џејмс Вилан Wikidata-logo S.svg11 јули 1996
MEX Луис Виљалобос Wikidata-logo S.svg26 јуни 1998
CAN Мајкл Вудс Wikidata-logo S.svg12 октомври 1986Optum-Kelly Benefit Strategies (2015)
POR Рубен Гереиро Wikidata-logo S.svg6 јули 1994Катјуша-Алпесин (2019)
AUS Мичел Докер Wikidata-logo S.svg2 октомври 1986Орика-Скот (2017)
COL Серхио Игита Wikidata-logo S.svg1 август 1997
EST Танел Кангерт Wikidata-logo S.svg11 март 1987Астана (2018)
GBR Хју Карти Wikidata-logo S.svg9 јули 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2016)
ECU Хонатан Кајседо Wikidata-logo S.svg28 април 1993Medellín (2018)
BEL Јенс Кекелејре Wikidata-logo S.svg23 ноември 1988Лото-Судал (2019)
AUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svg18 јули 1986Орика-ГринЕЏ (2015)
DEN Магнус Корт Wikidata-logo S.svg16 јануари 1993Астана (2019)
USA Лосон Кредок Wikidata-logo S.svg20 февруари 1992Giant-Alpecin (2015)
NED Себастијан Лангевелд Wikidata-logo S.svg17 јануари 1985Орика-ГринЕЏ (2013)
COL Даниел Мартинес Wikidata-logo S.svg25 април 1996Вилиер Триестина-Селе Италија (2017)
AUS Лахлан Мортон Wikidata-logo S.svg1 февруари 1992Дименжн Дата (2018)
USA Логан Овен Wikidata-logo S.svg25 март 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
USA Нилсон Паулес Wikidata-logo S.svg3 септември 1996Џамбо-Висма (2019)
GER Јонас Руч Wikidata-logo S.svg24 јануари 1998Lotto-Kern-Haus (2019)
NZL Томас Скали Wikidata-logo S.svg14 јануари 1990Drapac Professional Cycling (2016)
COL Ригоберто Уран Wikidata-logo S.svg26 јануари 1987Етикс-Квик Степ (2015)
NOR Кристофер Халворсен Wikidata-logo S.svg13 април 1996Инеос (2019)
USA Алекс Хаус Wikidata-logo S.svg1 јануари 1988Chipotle Development (2011)
NED Морено Хофланд Wikidata-logo S.svg31 август 1991Лото-Судал (2018)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg12 август 1988БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NED Јулиус ван ден Берг Wikidata-logo S.svg23 октомври 1996

Надворешни врски[уреди | уреди извор]