Квик-Степ Алфа Винил Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квик-Степ Алфа Винил Тим‏‎
Quick-Step Floors logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодQSТ
ЛоциранБелгија
Основан2003 (2003)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСпешалајзд
Клучни кадри
Извршен директорПатрик Лефевр
Спортски директорБрајан Холм
Историја на тимското име
2003–2004
2005
2006–2007
2008–2011
2012–2014

2015–2016
2017–
Квик Степ-Давитамон
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ-Инерџетик
Квик Степ
Омера Фарма-Квик Степ
Етикс-Квик Степ
Квик-Степ Флорс
Дрес на Квик-Степ Алфа Винил Тим

Дрес

Квик-Степ Алфа Винил Тим‏‎ (кратенка според UCI: QST) — белгиска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата е предводена од Патрик Лефевер, додека спортски директори на екипата се Давиде Брамати, Вилфрид Петерс, Рик ван Слике, Том Стелс, Брајан Холм и Јан Шафрат.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Жилијан Алафилип (ФРА) (1992-06-11)11 јуни 1992 (воз. 23)
 Том Бонен (БЕЛ) (1980-10-15)15 октомври 1980 (воз. 35)
 Џанлука Брамбила (ИТА) (1987-08-22)22 август 1987 (воз. 28)
 Максим Буе (ФРА) (1986-11-03)3 ноември 1986 (воз. 29)
 Петр Вакоч (ЧЕШ) (1992-07-11)11 јули 1992 (воз. 23)
 Гијом ван Кејрсбулк (БЕЛ) (1991-02-14)14 февруари 1991 (воз. 24)
 Стејн Ванденберг (БЕЛ) (1984-04-25)25 април 1984 (воз. 31)
 Мартин Велитс (СВК) (1985-02-21)21 февруари 1985 (воз. 30)
 Жилиен Вермот (БЕЛ) (1989-07-26)26 јули 1989 (воз. 26)
 Карлос Верона (ШПА) (1992-11-04)4 ноември 1992 (воз. 23)
 Лукаш Вишњовски (ПОЛ) (1991-12-07)7 декември 1991 (воз. 24)
 Фернандо Гавирија (ШПА) (1994-08-19)19 август 1994 (воз. 21)
 Давид де ла Круз (ШПА) (1989-05-06)6 мај 1989 (воз. 26)
 Лауренс де Плус (БЕЛ) (1995-09-04)4 септември 1995 (воз. 20)
 Боб Јунгелс (ЛУК) (1992-09-22)22 септември 1992 (воз. 23)
Велосипедист Датум на раѓање
 Илјо Кејсе (БЕЛ) (1982-12-21)21 декември 1982 (воз. 33)
 Марсел Кител (ГЕР) (1988-05-11)11 мај 1988 (воз. 27)
 Родриго Контрерас (КОЛ) (1994-06-02)2 јуни 1994 (воз. 21)
 Ив Ламперт (БЕЛ) (1991-04-10)10 април 1991 (воз. 24)
 Даниел Мартин (ИРС) (1986-08-20)20 август 1986 (воз. 29)
 Тони Мартин (ГЕР) (1985-04-23)23 април 1985 (воз. 30)
 Давиде Мартинели (ИТА) (1993-05-31)31 мај 1993 (воз. 22)
 Џани Мерсман (БЕЛ) (1985-12-05)5 декември 1985 (воз. 30)
 Николас Мес (БЕЛ) (1986-04-09)9 април 1986 (воз. 29)
 Максимилијано Ричезе (АРГ) (1983-03-07)7 март 1983 (воз. 32)
 Фабио Сабатини (ИТА) (1985-02-18)18 февруари 1985 (воз. 30)
 Питер Сери (БЕЛ) (1988-11-21)21 ноември 1988 (воз. 27)
 Ники Терпстра (ХОЛ) (1984-05-18)18 мај 1984 (воз. 31)
 Матео Трентин (ИТА) (1989-08-02)2 август 1989 (воз. 26)
 Здењек Штибар (ЧЕШ) (1985-12-11)11 декември 1985 (воз. 30)

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2016)
BEL Том БоненWikidata-logo S.svg (1 јан–10 апр, Фуснота)15 октомври 1980Discovery Channel (2002)
ITA Џанлука БрамбилаWikidata-logo S.svg22 август 1987Бардијани ЦСФ Фаизане (2012)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
ESP Давид де ла КрусWikidata-logo S.svg6 мај 1989Тим НетАп-Ендура (2014)
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2015)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982Спорт Вландерен-Балоас (2009)
GER Марсел КителWikidata-logo S.svg11 мај 1988Тим ДСМ (2015)
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
IRL Даниел Мартин Wikidata-logo S.svg20 август 1986ЕФ Едукејшн-ИзиПост (2015)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Team Colpack Ballan (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
NED Ники ТерпстраWikidata-logo S.svg18 мај 1984Milram (2010)
ITA Матео ТрентинWikidata-logo S.svg2 август 1989Рот-Акрос (2010)
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
SVK Мартин ВелитсWikidata-logo S.svg21 февруари 1985HTC-Highroad (2011)
BEL Жилиен ВермотWikidata-logo S.svg26 јули 1989Beveren 2000 (2010)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
POL Пшемислав КасперкевичWikidata-logo S.svg (1 авг–31 авг, стажант)1 март 1994Klein Constantia (2016)
Извор: UCI

Фуснота: Том БоненWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
BEL Лауренс де ПлусWikidata-logo S.svg4 септември 1995Lotto Dstny Development Team (2015)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
COL Фернандо ГавиријаWikidata-logo S.svg19 август 1994Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2015)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982Спорт Вландерен-Балоас (2009)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Team Colpack Ballan (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
ECU Хонатан НарваесWikidata-logo S.svg4 март 1997Хагенс Берман-Аксеон (2017)
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
GER Максимилијан ШахманWikidata-logo S.svg9 јануари 1994Klein Constantia (2016)
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
NED Ники ТерпстраWikidata-logo S.svg18 мај 1984Milram (2010)
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Тим Скај (2017)
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg (1 апр–31 дек)8 февруари 1995Waoo (2018)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)21 јануари 1997Lotto Dstny Development Team (2017)
Извор: UCI

2019[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg8 февруари 1995Waoo (2018)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Ремко ЕвенепулWikidata-logo S.svg25 јануари 2000Acrog-Tormans (2018)
BEL Филип ЖилберWikidata-logo S.svg5 јули 1982БМЦ Рејсинг Тим (2016)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg21 јануари 1997Waoo (2018)
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982Спорт Вландерен-Балоас (2009)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
ITA Давиде МартинелиWikidata-logo S.svg31 мај 1993Team Colpack Ballan (2015)
ESP Енрик МасWikidata-logo S.svg7 јануари 1995Klein Constantia (2016)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
ARG Максимилијано РичезеWikidata-logo S.svg7 март 1983Лампре-Мерида (2015)
ITA Фабио СабатиниWikidata-logo S.svg18 февруари 1985Cannondale Pro Cycling Team (2014)
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
CZE Петр ВакочWikidata-logo S.svg11 јули 1992Klein Constantia (2013)
ITA Елија ВивијаниWikidata-logo S.svg7 февруари 1989Тим Скај (2017)
ITA Ерос КапекиWikidata-logo S.svg13 јуни 1986Астана (2016)
GER Јаник ШтајмлеWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)4 април 1996Team Vorarlberg (2019)
NZL Sam GazeWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)12 декември 1995
Извор: UCI

2020[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Жилијан АлафилипWikidata-logo S.svg11 јуни 1992Klein Constantia (2013)
POR Жоао Педро АлмеидаWikidata-logo S.svg5 август 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
NZL Шејн АрчболдWikidata-logo S.svg2 февруари 1989Бора-Хансгрое (2019)
DEN Каспер АсгренWikidata-logo S.svg8 февруари 1995Waoo (2018)
ITA Андреа БаџолиWikidata-logo S.svg23 март 1999Team Colpack Ballan (2019)
ITA Давиде БалериниWikidata-logo S.svg21 септември 1994Астана (2019)
IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg16 октомври 1990Бора-Хансгрое (2019)
ITA Матија КатанеоWikidata-logo S.svg25 октомври 1990Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
FRA Реми КавањаWikidata-logo S.svg10 август 1995Klein Constantia (2016)
BEL Тим ДеклеркWikidata-logo S.svg21 март 1989Топспорт Вландерен-Балоас (2016)
BEL Дрис ДевенинсWikidata-logo S.svg22 јули 1983ИАМ (2016)
BEL Ремко ЕвенепулWikidata-logo S.svg25 јануари 2000Acrog-Tormans (2018)
USA Ијан ГарисонWikidata-logo S.svg14 април 1998Хагенс Берман Аксеон (2019)
COL Алваро ОдегWikidata-logo S.svg16 септември 1996Equipo de ciclismo Coldeportes Zenú (2017)
DEN Микел Фрелих ХонореWikidata-logo S.svg21 јануари 1997Waoo (2018)
NED Фабио ЈакобсенWikidata-logo S.svg31 август 1996SEG Racing Academy (2017)
LUX Боб ЈунгелсWikidata-logo S.svg22 септември 1992Трек Фактори Рејсинг (2015)
BEL Илјо КејсеWikidata-logo S.svg21 декември 1982Спорт Вландерен-Балоас (2009)
GBR Џејмс Нокс Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Wiggins (2017)
BEL Ив ЛампертWikidata-logo S.svg10 април 1991Топспорт Вландерен-Балоас (2014)
DEN Михаел МеркевWikidata-logo S.svg30 април 1985Катјуша-Алпесин (2017)
FRA Флоријан СенешалWikidata-logo S.svg10 јули 1993Кофидис (2017)
BEL Питер СериWikidata-logo S.svg21 ноември 1988Спорт Вландерен-Балоас (2012)
BEL Стејн СтелсWikidata-logo S.svg21 август 1989Ромпот-Шарл (2019)
GER Јаник ШтајмлеWikidata-logo S.svg4 април 1996Team Vorarlberg (2019)
CZE Здењек ШтибарWikidata-logo S.svg11 декември 1985Baloise Trek Lions (2011)
BEL Берт ван ЛербергеWikidata-logo S.svg29 септември 1992Кофидис (2019)
BEL Маури ВансевенантWikidata-logo S.svg (1 јул–31 дек)1 јуни 1999EFC-L&R-Vulsteke (2019)
ITA Фаусто МаснадаWikidata-logo S.svg (19 авг–31 дек)6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
Извор: UCI

Надворешни врски[уреди | уреди извор]