Илјо Кејсе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илјо Кејсе
Кејсе на Трката околу Германија 2018
Лични податоци
Цело имеИлјо Кејсе
ПрекарВеселиот скокач (Jolly Jumper)
Роден21 декември 1982(1982-12-21)(41 г.)
Гент,  Белгија
Висина1,83
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубСудал Квик-Степ
Дисциплинавелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачиздржливост (велодромски)
специјалист за класици (друмски)
Аматерски клубови
2004 Јонг Вландерен 2016
Професионални клубови
2005–2008
2009
2010-2022
Чоколад Жак-Т Интерим
Џон Сеј-Дешахт-Хјундаи
Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2015)

Илјо Кејсе (холандски: Iljo Keisse; р. 21 декември 1982 во Гент) — поранешен белгиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2005-2022. Кејсе настапувал и на велодромски и на друмски трки, специјализирајќи се во возење на трки во траење од шест дена. Седум пати ја има освоено трката Шест дена Гент, а на подиум се има качено 12 пати.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кејсе е роден во Гент. Заедно со неговиот колега Метју Гилмор, освоил три трки од шест дена во 2005/2006: Гренобл, Гент и Хаселт. По неговата победа на Шест дена Гент 2008, обата примероца А и Б се покажале позитивни на катин и диуретик, кој бил користен за прикривање на присуствово на допинг средства. Бил отпуштен од неговата екипа, Топспорт Вландерен-Меркатор, на 11 јануари 2009 година.[2] Се приклучил на екипата Џон Сеј-Дешахт-Хјундаи во мај 2009 година.[3]

На 2 ноември 2009 година, Кејсе бил прогласен за невин, откако истражувачите пронашле дека позитивните резултати не биле резултат на намерен допинг и најверојатно потекнале од контаминација на додаток во исхраната.[4] На 7 јули 2010 година, Арбитражниот суд за спорт ја потврдил жалбата од Светската антидопинг агенција и му одредил суспензија на Кејсе. Му биле признати 11 месеци суспензија, со што можел да се врати на трките во август 2011 година.[5] Во ноември, одлуката на судот била одбиена од белгискиот Апелациски суд, дозволувајќи му на Кејсе да настапи на Шест дена Гент 2010.[6] Кејсе останал под суспензија во Белгија до 27 јануари 2012 година, но повторно потпишал со Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2012.[7]

На 28 април 2012 година, Кејсе ја освоил седмата етапа на Трката околу Турција во драматична завршница: по падот во последната кривина морал да го намести ланецот пред да спринта на целта пред групата. Првите возачи го добиле истото време како неговото.[8] Ова била првата професионална победа во неговата кариера и негова последна во изминатите две години. Негова следна победа била на класикот Шатору во август 2014 година.[9]

Уште една победа остварил во 2015 година, на Ронде ван Зеланд; ја освоил трката од групата на тројца возачи на Етикс-Квик Степ кои претходно се одвоиле.[10] На Џиро д’Италија, Кејсе ја освоил последната етапа во Милано, изместувајќи ги плановите на спринтерите. Се одвоил со возачот на Орика-ГринЕЏ Лук Дарбриџ и го претекнал за победа.[11]

Кејсе објавил дека во текот на сезоната 2022 ќе се повлече и дека негова последна трка ќе биде Шест дена Гент. Возејќи заедно со Јаспер де Бујст, завршил трет на негово 18. учество на трката.[12]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2004
2. Шест дена Гент (со Андреас Бајкирх)
2. Шест дена Фјоренцуола (со Франко Марвули)
3. Шест дена Гренобл (со Ваутер ван Мехелен)
2005
1. Европско првенство - медисон (со Метју Гилмор)
3. Светско првенство - медисон
1. Шест дена Фјоренцуола (со Метју Гилмор)
1. Шест дена Гренобл (со Метју Гилмор)
1. Шест дена Гент (со Метју Гилмор)
3. Шест дена Амстердам (со Метју Гилмор)
3. Шест дена Бремен (со Марко Вила)
2006
1. Европско првенство - дерни
1. Државно првенство - бодовна трка
1. Шест дена Хаселт (со Метју Гилмор)
2. Шест дена Штутгарт (со Роберт Бартко & Лајф Лампатер)
2. Шест дена Цирих (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Ротердам (со Метју Гилмор)
2. Шест дена Минхен (со Франко Марвули)
2007
1. Шест дена Ротердам (со Роберт Бартко)
1. Шест дена Гент (со Роберт Бартко)
1. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
2. Светско првенство - бодовна трка
2. Шест дена Мастрихт (со Марко Вила)
2. Шест дена Цирих (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Минхен (со Франко Марвули)
2. Шест дена Хаселт (со Марко Вила)
3. Шест дена Бремен (со Роберт Бартко)
2008
1. Европско првенство - медисон (со Кени де Кетеле)
Национални првенства
1. Бодовна трка
1. Медисон (со Кени де Кетеле)
1. Шест дена Штутгарт (со Роберт Бартко & Лејф Лампатер)
1. Шест дена Бремен (со Роберт Бартко)
1. Шест дена Гент (со Роберт Бартко)
1. Шест дена Минхен (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Цирих (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Хаселт (со Кени де Кетеле)
2. Шест дена Фјоренцуола (со Франко Марвули)
3. Шест дена Амстердам (со Роберт Бартко)
3. Шест дена Копенхаген (со Дани Стам)
3. Шест дена Ротердам (со Роберт Бартко)
2009
Национални првенства
1. Бодовна трка
1. Медисон (со Кени де Кетеле)
2. Шест дена Гент (со Роџер Клуге)
3. Шест дена Гренобл (со Џани Мерсман)
2010
1. Шест дена Гент (со Петер Схеп)
1. Шест дена Ротердам (со Дани Стам)
2. Шест дена Бремен (со Роберт Бартко)
2. Шест дена Копенхаген (со Роберт Бартко)
2011
1. Европско првенство - медисон (со Кени де Кетеле)
Национални првенства
1. Дерни
1. Медисон (со Герт-Јан ван Имерсел)
1. Скреч
1. Шест дена Амстердам (со Ники Терпстра)
1. Шест дена Гренобл (со Морган Кнајски)
1. Шест дена Цирих (со Франко Марвули)
2012
1. Шест дена Гент (со Глен О’Ши)
1. Шест дена Гренобл (со Кени де Кетеле)
1. Шест дена Копенхаген (со Марк Хестер)
2. Шест дена Амстердам (со Ники Терпстра)
3. Шест дена Бремен (со Лајф Лампетер)
3. Шест дена Берлин (со Кени де Кетеле)
2013
1. Шест дена Ротердам (со Ники Терпстра)
1. Шест дена Цирих (со Силван Дилје)
2. Шест дена Гент (со Вим Струтинга)
3. Шест дена Гренобл (со Јаспер де Бујст)
2014
Национални првенства
1. Медисон (со Јаспер де Бујст)
1. Скреч
1. Шест дена Ротердам (со Ники Терпстра)
1. Шест дена Цирих (со Марк Кевендиш)
2. Шест дена Гент (со Марк Кевендиш)
2015
1. Шест дена Гент (со Михаел Меркев)
1. Шест дена Ротердам (со Ники Терпстра)
1. Револушн Коло 2 (со Енди Тенант)
1. Револушн Коло 3 (со Вим Струтинга)
1. Бодовна трка
1. Елиминациска екипа
3. Шест дена Лондон (со Гејс ван Хуке)
2016
2. Краен пласман Лига на прваци Револушн
3. Шест дена Гент (со Елија Вивијани)
2017
1. Шест дена Бремен (со Марсел Калц)
2018
1. Шест дена Гент (со Елија Вивијани)
2019
1. Шест дена Бремен (со Јаспер де Бујст)
2022
3. Шест дена Гент (со Јаспер де Бујст)

Распоред на резултатите на „Шест дена“[уреди | уреди извор]

Трка 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022
Шест дена Амстердам[13] 10 3 4 1 3 4 1 2 НСО трката прекинала
Шест дена Бремен[14] 3 4 3 1 2 3 1 1 НСО НСО
Шест дена Гент[15] 2 1 Can 1 1 2 1 1 2 2 1 3 1 НСО 3
Шест дена Гренобл[16] 3 1 3 1 1 3 трката прекинала
Шест дена Ротердам[17] НСО 4 2 1 3 1 4 1 1 1 НСО
Шест дена Цирих[18] НСО 2 2 2 4 1 1 1 трката прекинала

СО = се откажал; — = не учествувал; НСО = не се одржала

Друмски[уреди | уреди извор]

2004
1. Етапа 6 Тур ди Лоар ет Шер
5. Краен пласман Триптих на планините и замоците
2005
9. Брисел-Ингоигем
2006
4. Флеш Хесбињон
6. Краен пласман Трка околу Британија
9. Краен пласман Тур де Валони
2007
1. Текстилпрејс Вихте
3. Курне-Брисел-Курне
7. Хале-Ингоигем
8. Омлоп ван хет Васланд
2008
1. Текстилпрејс Вихте
4. ГП Брик Шоте
2011
10. Класик Дач Фуд Вали
2012
1. Етапа 7 Трка околу Турција
2013
1. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
3. Минстерланд Џиро
2014
1. Класик Шатору
2. ГП Брик Шоте
2015
1. Ронде ван Зеланд
1. Етапа 21 Џиро д’Италија
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Чешка
1. Профронде Дерне
Награда за борбеност на етапа 5 Вуелта а Еспања
2017
1. Омлоп Мандел-Леје-Схелде
1. Текстилпрејс Вихте
3. Ле Самин
3. Хале-Ингоигем
10. Дварс дор Вест-Вландерен
2020
2. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Џиро 159 139 145 144 122 121
Тур 139
Вуелта 148

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Кејсе победи на Гент по петти пат“. Cycling News. Future Publishing Limited. 25 ноември 2012. Посетено на 25 ноември 2012.
 2. Велодромскиот велосипедист Илјо Кејсе отпуштен за допинг скандал Архивирано на 24 октомври 2012 г. SI.com, 11 јануари 2009
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-08-01. Посетено на 2015-10-10.
 4. Бен Аткинс (2 ноември 2008). „Keisse acquitted and cleared for Gent Six“. VeloNation. Посетено на 6 декември 2009.
 5. http://www.velonation.com/News/ID/4796/Quick-Steps-Iljo-Keisse-has-two-year-ban-reinstated-by-CAS-following-WADA-appeal.aspx
 6. http://www.cyclingnews.com/news/keisse-free-to-race-gent-six-day-after-doping-suspension-suspended
 7. „Кејсе во Омега Парма-Квик Степ во 2012“. Cycling News. Future Publishing Limited. 27 декември 2011. Посетено на 5 јануари 2012.
 8. „Кејсе ја освои драматичната седма етапа на Трката околу Турција“. cyclingnews.com. 28 април 2012.
 9. „Châteauroux Classic de l'Indre Trophée Fenioux - Classic“. ProCyclingStats. Посетено на 21 март 2015.
 10. „Iljo Keisse leads Etixx-Quick-Step sweep at Ronde van Zeeland Seaports“. Velonews. 21 март 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-28. Посетено на 21 март 2015.
 11. „Алберто Контадор победи на Џиро д'Италија“. Cyclingnews.com. Future plc. 31 мај 2015. Посетено на 31 мај 2015.
 12. „De Vylder, Ghys win Gent Six Day overall as Keisse ends track career on podium“. Cyclingnews.com. Future plc. 20 November 2022. Посетено на 21 November 2022.
 13. „6 Jours d'Amsterdam“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 25 November 2015.
 14. „6 Jours de Bremen“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 25 November 2015.
 15. „6 Jours de Gent“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 3 December 2015.
 16. „6 Jours de Grenoble“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 25 November 2015.
 17. „6 Jours de Rotterdam“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 25 November 2015.
 18. „6 Jours de Zurich“. memoire-du-cyclisme.eu. Посетено на 3 December 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]